Whatsapp Destek Hattı

Pasaport İşlemleri

İçindekiler

Pasaport İşlemleri

Pasaport yurtdışı çıkışımızı sağlayan Devlet kurumları tarafından verilen yasal evraktır.Bazı ülkeler kendi aralarındaki anlaşmalara bağlı olarak yeni düzenlenen çipli kimlik kartı ile giriş yapılabilmektedir. Yurt dışı seyahati planı yapmadan önce geçerli bir pasaport sahibi olmak gerekiyor. Ülkemizde  pasaport başvurusu ve pasaport işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü aracılığı ile yapılmaktadır.

2018 -pasaport basvuru islemleri

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Pasaport almadan önce sizin için uygun olarak pasaport türünü iyi araştırmanız gerekmektedir.Pasaport süresine mutlaka dikkat ediniz.Pasaport  ücretini ödedikten sonra  internet veya telefonla randevu alınır. Randevu sistemiyle Nüfus  müdürlüklerine alınmaktadır.

Pasaport randevusu için  Pasaport Randevu Sistemi linkinden alabilirsiniz.

Vize ve pasaport işlemleri ilgili sormak istediğiniz soruları Sık sorulan sorularda bulabilirsiniz.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar

  • Nüfus cüzdanı aslı
  • 2 adet biometrik fotoğraf (eski resim olmamasına dikkat ediniz)
  • Eski Pasaportunuz
  • Pasaport cüzdan ve harç bedelini yatırıldığı dekont
  • Eğer 18 yaşından küçük iseniz ebeveyniniz(kanuni temsilci) ile başvurmanız gerekemektedir.. Kanuni temsilcinizin TC kimliğinin aslı başvuru sırasında yanında olmalı ve randevuya gitmeden önce noterden muvafakatname alınması gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

Pasaport Kaç günde Gelir ?

Başvuru döneminize göre değişiklik göstermektedir. 5-7 iş günü içerisinde gelmektedir. Bu süre Nüfus Müdürlüklerin yoğunluğuna göre değişmektedir.

Pasaport başvuru sonrası  PTT Kargo aracılığı ile başvuru sırasında belirtilen adrese kargolanmaktadır. Pasaport kargoya verildiği anda başvuru sahibinin cep telefonuna kargo takip numarası gönderilmek PTT’nin web sitesindeki gönderi takibi yapabilirsiniz.

Önemli uyarıda bulunmak gerekirse Pasaport teslimatı pasaport sahibi ve başvurusu sırasında belirtilen ikinci isim dışında kimseye yapılmaktadır. Bu yüzden adres konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.Bayram ,yeni yıl ve özel günlerde başvurularınızı 1 ay öncesinde yapmanızı tavsiye ederiz.