Whatsapp Destek Hattı

Belçika Vizesi

Belçika vizesi işlemleri, Belçika vizesi ücreti nedir?, Belçika gerekli evraklar nelerdir?, Belçika vizesi nasıl alınır?, Belçika vizesi için online başvuru yapın

Whatsapp ile bilgi al

Daha önce almış olduğunuz bir Schengen vizeniz var ise Belçika’ya girip çıkarken herhangi bir soru işaretine gerek kalmayacaktır. Türkiye’de her yıl binlerce kişinin Belçika’ya geçiş yaptığı ve pek çok amaçla bir süre Belçika’da ikamet ettiği görülmektedir. Belçika seyahatlerine dikkat edildiğinde Türkiye’de en çok tercih edilen ilk 3 ülkeden biri olduğu bilinmektedir. Bu bakımdan tüm süreci bilmek büyük bir hassasiyet gerektirmektedir.

Belçika seyahatine çıkmak istediğiniz zaman vize gerekip gerekmediği, nasıl gidildiği, gitmek için herhangi bir zorunluluğun olup olmadığını kolayca öğrenebilmeniz önemlidir. Bu sayede prosedür işlemlerini tamamlayıp daha sonra seyahat için planlamalar yapabilirsiniz.

Belcikia Vize islemleri

Belçika Vize Takibi 

Normal pasaport sahiplerinden Belçika vizesi istemektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Belçika’ya gitmek istediklerinde vizeden bir süreliğine muaf olabilmektedirler. Bu muafiyet durumu hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri için geçerli olmaktadır. Bununla beraber kalacağınız gün sayısı da vizeden muaf olma durumunu etkilemektedir. Belçika’ya gidecek ve 180 gün içerisinde en fazla 90 günü geçirmeyecek şekilde ülkede kalacak olanlar, vizeden muaf kabul edilmektedir. Daha uzun süre kalmak isteyenler ise vize almak mecburiyetindedir.

Schengen vizesi olan vatandaşlar da vize almak zorunda değildir. Üstelik bu vize sayesinde tüm Schengen ülkelerini kolaylıkla gezebilmeleri de mümkün olmaktadır. Bununla beraber Schengen vizesi de sizleri 90 gün sınırlandırmasına tabi tutmaktadır. Daha uzun süreli konaklamalar için vize alınması zorunludur.

Belçika Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika vizesi almak için öncelikle yetkili olan kurumu öğrenmek gerekmektedir. Nereye başvuru yapacağını bilmeyen birçok kişi zaman kaybedip hatalı işlemler yapabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için vize başvuru adresini iyi öğrenmek gerekmektedir. Bu adresten randevu almak ve sonrasında evrak bilgisi edinmek için görüşmeye gitmek önemlidir.

Görüşmede teslim edilmesi gereken evraklar belirtilmektedir. Bu evrakları bir araya getirebilmeniz için ikinci görüşmeye kadar süre tanınmaktadır. Sonrasında evrak teslimi tamamlanmakta ve inceleme süreci başlatılmaktadır. Süreç sonunda vize almanıza herhangi bir engel görülmezse kolayca onay verilebilmektedir.

belcika vize basvuru takip islemleri

Belçika vizesi için başvuru yapacağınız zaman yetkili kurumu kullanabilirsiniz. Yetkili kuruma bizzat kendiniz gidip randevu alabilir, vize için gerekli adımları atabilirsiniz. Bununla beraber bir de evraklarınızı toparlamanız, kuruma bir dosya halinde teslim etmeniz gerekmektedir. Tüm bunlarla ilgilenmek için vakti olan kişiler kolaylıkla kendi işlerini kendileri yapabilmektedirler.

İşleri gerçekleştirmek için vakti olmayan kişiler ise aracı firmalarla görüşme ayarlayabilirler. Aracı firmalar sayesinde sorun olmadan vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Sizin yerinize belge toparlayan, resmi kurumlarda işlemleri tamamlayan ve vizenizi güvenli şekilde size ulaştıran firmaları tercih edebilirsiniz.

Belçika Vizesi Reddedilir mi?

Belçika vizesi almak isteyen kişilerin hemen hepsinde vizem onay almazsa kaygısı vardır. Vizenin çıkmaması için birçok neden olabilmektedir. Bunlardan pek çoğu evraklarda yanlış bilgi girilmesine dayanmaktadır. Evraklara yazdığınız bilgiler öğrenilmeyecek diye düşünmemelisiniz çünkü kısa süre içerisinde öğrenilmektedirler. İnceleme sürecinde hakkınızda derin bir araştırma yapılmaktadır.

Vizenin reddedilmesi halinde hatanın telafi edilmesi ya da sürecin sonlandırılması kararı verilmektedir. Bu durumda nasıl düzeltileceğine dair gerekli görülürse yazılı açıklama tarafınıza bildirilmektedir.

Belçika Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Belçika vizesi için ihtiyaç duyulan ilk evrak pasaporttu. Pasaportunuzun Belçika seyahatinizden sonra 3 ay daha kullanılabilir durumda olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Bununla beraber pasaportta herhangi bir yırtılma, parçalanma olmaması da son derece önemlidir.
 • 5 x 4.5 cm ölçülerinde 2 tane biometrik fotoğraf da gerekli belgeler arasında yerini almaktadır. Fotoğrafın kabul edilebilmesi için arka fonunun beyaz olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Ülkeye iş için gidip ticari vize alacaksanız bu durumda davet mektubunuz da evraklar arasında bulunmalıdır. Hem kendi firmanızdan bir yazı hem de karşı firmadan bir davet mektubu bulunması gerekmektedir.
 • Ticari vize için maaş bordrosu ve şirket evrakları da gereklidir. Vergi levhası, sicil gazete ve imza sirküleri bulunmalıdır. Ayrıca son 3 aya ait maaş bordonuz da bulunmalıdır.
 • Vize başvuru sürecine nüfus cüzdanınız da yanınızda olmalıdır.
 • Otel ve uçak rezervasyonları gidiş dönüş tarihinizi bildirdiği için son derece önemlidir. Bu bakımdan teslim edilmesi gereken belgelerdir.

  Vize Bilgi Formu


  Belçika Vizesi İçin Nereye Başvuru Yapılır?

  Belçika vize işlemlerini başlatabilmek için hangi adrese gideceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Bunun için İstanbul ve Ankara’da bulunan konsolosluk ve büyükelçilik size yardımcı olacaktır. Kısa süre içerisinde başvuru yapmak isterseniz size yakın olan kuruma gidip evraklarınızı teslim edebilirsiniz. Arkasından kolayca başvuru süreci başlatılmış olacaktır. Bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşanması muhtemel değildir.

  Yetkili kurumlar önceden randevu alınması kuralıyla çalışmaktadır. Yoğunluğun ve talebin fazla olduğu ülkelerden biri olan Belçika için sürecin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Bunun için başvurularınızı doğru bir dönemde yaptığınızdan emin olmanız önerilmektedir.

   

  belcika vize detaylari

  Belçika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

  Belçika vizesi için başvuru yaptığınızda vizenin çıkması, kurumun yoğunluğuna bağlıdır. Çoğu zaman 2 hafta içerisinde sonuçlandırılsa da birçok kişi, gecikmelerin yaşandığını vurgulamaktadır. Bu durumun nedeni özel günler, tatiller olabilmektedir. Ayrıca kurumun vize değerlendirme dönemine denk geldiğinizde de uzun bir süre yeni başvuruların geciktirildiği görülebilmektedir.

  Belçika vizesini elinize alabilmek için 15 gün yeterli olmaktadır. Uzaması halinde 1 ay kadar gecikme görülebilmektedir. Bu durum nedeniyle 30 gün öncesinden vize başvurusunu yapmanız önerilmektedir.

  belcikavize takibi

  Belçika Çocuklar İçin Vize İstiyor mu?

  Belçika, almış olduğu kararla çocuklardan belli bir yaşa kadar vize almadığını ilan etmiştir. Bu yaş sınırlaması en güncel haliyle 12 olarak belirlenmiştir. 12 yaşından küçük erkek ya da kız çocukları ülkeye giriş çıkış yaparken vize sorumluluğu dâhilinde kabul edilmemektedirler. Bu durumda ailenin yalnızca 12 yaşından büyükler için vize başvurusu yapması icap etmektedir.

  12 ve 18 yaş arasında olan çocuklar ise başvuru sürecinde resmen bulunmak zorundadır. Çocuklar kurum yetkilileri tarafından görülmelidir. Bunun yanında biometrik fotoğraflarının alınması da mecburi kabul edilmektedir.

   

  Belçika Vize Ücreti Ne Kadar?

  Belçika vize ücreti her yıl güncel fiyatlar üzerinden alınmaktadır. Bu fiyatları bilip başvuru döneminde hazırlanmak oldukça önemlidir. Bu nedenle vize başvurusu sürecinde yetkili kurum fiyat bilgilendirmesini mail adresinize ulaştırmayı tercih etmektedir.Son fiyatlara göz gezdirildiğinde tüm vize türlerinin göre değişiklik göstermektedir.

   Vize Bilgi Formu


   Belçika İŞVEREN VİZESİ


   • 6 ay süreli  Pasaport
   • Vize Başvuru Formu
   • Şirketin İmza Yetkilisi Tarafından Kaşeli ve İmzalı Olarak Düzenlenmiş Vize Talep Dilekçesi
   • Davetiye
   • Ticaret ve Sanayi Odası Kaydı
   • Orijinal Faaliyet Belgesi (Son Üç Ay Tarihli)
   • Vergi Levhası Kopyası (Son Dönem)
   • İmza Sirküleri Kopyası (Süresi Geçmemiş)
   • Nüfus Cüzdan Fotokopisi (T.C Kimlik Numarası Yazılı)
   • Resmi Gazete İlanı Kopyası (Ticaret Sicil Gazetesi)
   • ​2 Adet biyometrik Fotoğraf
   • Banka Hesap Cüzdanı Fotokopileri ( Mevcut Bakiyesi Bulunan ve Hesap Hareketli)
   • SGK Hizmet Dökümü, Emekli İse Emeklilik Cüzdan Fotokopisi
   • Tapu ve Araç Ruhsat Fotokopileri (var ise)
   • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi
   • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren.)
   • Pasaportunuzun Fotokopisi ve Eski (Schengen) Vizelerinizin Fotokopisi

   Belçika İŞÇİ VİZESİ


   • 6 ay geçerli pasaport
   •  Fotokopisi ve Eski (Schengen) Vizelerinizin Fotokopisi
   • Vize Başvuru Formu ve Taahhütname
   • Belçika Başkonsolosluğuna Yazılmış Seyahat Amacını Açıklayan Şahsi Dilekçe​ (Fransızca veya İngilizce)
   • Davetiye
   • Nüfus Cüzdanı fotokopisi T.C Kimlik Numarası Yazılı)
   • ​2 Adet Vesikalık Fotoğraf ( Yeni Çekilmiş)
   • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren)
   • Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu ve Otel Rezervasyonu
   • Seyahat Masraflarına Dair Belgeler ​
   • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi
   • Mesleki Belgeler
   • Finansal Belgeler