Whatsapp Destek Hattı

Etiyopya Vizesi

Etiyopya vizesi işlemleri, Etiyopya vizesi ücreti nedir?, Etiyopya gerekli evraklar nelerdir?, Etiyopya vizesi nasıl alınır?, Etiyopya vizesi için online başvuru yapın

Whatsapp ile bilgi al

Etiyopya, dünyanın pek çok yerinden ziyaretçi ağırlayan bir ülkedir. Merak edilebilecek pek çok adresi olmasının yanında özellikle sosyal deneyim için birçok kişinin Etiyopya’yı tercih ettiği görülmektedir. Dünyanın her yerinden gelen ziyaretçiler gibi Türkiye’den de pek çok ziyaretçi Etiyopya’ya gitmektedir. Bu açıdan doğru şekilde başvurmak, vize sürecini ve gidiş aşamasını iyi bilmek büyük bir ehemmiyet gerektirmektedir. Etiyopya vizesi alabilmek için bilmeniz gereken bazı noktalar vardır.

Etiyopya’ya gidebilmeniz için birtakım prosedürleri yerine getirmeniz icap etmektedir. Bu nedenle başvuru sürecinde evraklardan kriterlere kadar her detaya yer vermeniz gerektiğini unutmamalısınız. Kısa süre içerisinde başvuru yapabileceğiniz işlemlerde erken sonuç almak için doğru adımları atmanız önemlidir.

etiyopya vizesi

İçindekiler

Etiyopya Vize Var mı?

Türkiye’den Etiyopya’ya gitmeyi düşünen pek çok kişinin aklına ilk olarak vize gelmektedir. Türkiye’den Etiyopya’ya vize var mı, kimler vizesiz gidebilir ya da vize nasıl alınır soruları çokça merak edilmektedir. Etiyopya ziyareti almak için vize alınması mecburi bir işlemdir. Türkiye ve Etiyopya arasında yapılan karşılıklı anlaşmalar sonucunda iki ülkenin de vize alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Seyahatlerinizden önce vize almamanız halinde ülke sınırları içerisine giriş yapabilmeniz mümkün olmamaktadır. Bu bakımdan başvuru yapıp sonrasında vizenizi çıkarttırmalısınız.

Kimler Etiyopya Vizesi Almalı?

Etiyopya vizesi alması gereken kişiler çoğu zaman tereddüt edebilmektedir. Birçok ülkede özellikle yeşil pasaport sahibi olanlara vize uygulaması yapılmamaktadır. Etiyopya için de böyle bir uygulama olup olmadığı merak edilmektedir. Etiyopya’ya girebilmek için hangi pasaporta sahip olduğunuzun bir önemi yoktur. Tek bir pasaport dışındaki tüm pasaportlar vize alarak giriş yapabilme hakkına sahiptir.

Etiyopya’ya girerken vize göstermesi zorunlu olmayan tek grup diplomatik pasaporta sahip olan gruptur. Ülke tarafından görevlendirilmiş olanların kullandığı bu pasaport, vize zorunluluğundan kurtulmayı mümkün kılmaktadır.

 

Etiyopya Vizesi Nasıl Alınır?

Etiyopya vizesi alabilmek için yapmanız gereken ilk iş, yetkili kuruma başvuruda bulunmaktır. Başvurunuzu yaparken kurum size bir sonraki adımınızda neler yapmanız gerektiğini anlatacaktır. Bu süreçte önce randevu alarak gitmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Randevu alarak giderseniz vize için başvurunuz değerlendirilebilecektir. Sonrasında bir sonraki görüşme için randevu verilecektir.

İkinci gidişinizde tüm evraklarınızı hazır etmiş şekilde gitmeniz istenmektedir. Evrakları teslim ettikten sonra herhangi bir problem söz konusu olmayacaktır. Vize için tüm şartlar sağlandığından işlemler başlayacak ve vize hemen çıkarılacaktır.

Etiyopya Vizesi Türleri

Türkiye’den seyahat etmek isteyen kişiler, hedef olarak Etiyopya’yı belirlemişlerse bu kişilerin vize işlemlerinde herhangi bir sorun doğmayacaktır. Etiyopya’dan vize alınmak istendiğinde ilk olarak hangi türün tercih edileceğine karar verilmesi gerekmektedir. Etiyopya’nın sunmuş olduğu vize türlerinden ilki turistik vizedir. Çoğu zaman turistik vizenin tercih edildiği ve binlerce kişi tarafından kullanıldığı görülmektedir.

Turistik vize dışında ticari vize ve ziyaret vizesi de bulunmaktadır. Genellikle iş için seyahat etmesi gereken kişiler, ticari vize kullanmaktadırlar. İşlerini tamamladıktan sonra ülkelerine dönmeleri gerekmektedir. Ziyaret vizesi ise tanıdığınız herhangi birini ziyaret etmek amacıyla alınan vizedir. Kimi zaman akrabalar için tercih edilen bu vize, aile ziyaret vizesi olarak da isimlendirilebilmektedir.

Etiyopya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • Etiyopya vizesi almak için başvuru yapan kişiler, evrakları derli toplu ve düzenli şekilde göstermek durumundadır. Bunun için dosyaya düzenli şekilde yerleştirilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Gerekli evraklardan ilki pasaporttur. Pasaportun en az 6 ay daha kullanım süresinin olması gerekmektedir. Bununla beraber herhangi bir yaprağında yırtılma ya da kopma gibi bir durum oluşturulmamalıdır.
  • Bir başka evrak ise dil bildiğinizi gösteren belgedir. Vizeyi alabilmek için orta düzeyde İngilizce bildiğinizi gösteren bir belge iade etmeniz gerekmektedir.
  • Başvuru sürecinde yanınızda olması gereken nüfus cüzdanınızı da unutmamalısınız. Ayrıca yanınızda 2 adet fotokopisi de bulunmalıdır.
  • Vize alabilmek için 2 adet biometrik fotoğrafınız da dosyadaki yerini almalıdır.
  • Gerekli evraklar listesinde dikkat çeken bir başka unsur ise uçak biletidir. Gideceğiniz biletle beraber vizenin sona erdiği dönem için dönüş bileti de almış olmanız gerekmektedir.
  • Yetkili kurum, Etiyopya’dayken nerede kalacağınızı bilmek isteyecektir. Bunun için otel rezervasyon belgeniz de dosyada bulunmalıdır.

 

Etiyopya Vizesi İçin Nereye Başvuru Yapılmalı?

Etiyopya vizesi alabilmek için doğru adrese başvuru yapmanız, sürecin kısalmasını sağlayacaktır. Bunun için adım atmanız gereken adres konsolosluktur. Ankara’da bulunan Etiyopya Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilirsiniz. Bu adreste hem sürecin gidişatı hakkında fikir edinebilir hem de hangi evrakları teslim etmeniz gerekiyorsa onları teslim edebilirsiniz.

Etiyopya vizesi için başvuru yapacağınız adresten önceden randevu almayı unutmamalısınız. Randevu sayesinde iş yoğunluğu arasında fırsat yaratılması mümkün olmaktadır. Aksi halde işinizin tamamlanması söz konusu dahi olmayacaktır.

Etiyopya Vizesine Kişisel Başvuru Zorunlu mu?

Seyahat acenteleri sizin adınıza vize başvuru yapabilmektedirler. Etiyopya vizesi almak isteyen kişinin başvuru sürecinde hiçbir şekilde kendi başvurmak zorunda değildir. Süreci kendisi takip etmek isteyen ve tüm işlemlerle ilgilenmeyi düşünen kişiler, hazırlıklarını kendileri yapabilirler. Başvurularını da aynı şekilde kendi başlarına gerçekleştirmeleri mümkündür.

Kişisel başvuru yapmanın herhangi bir sakıncası yoktur ancak sürecin gidişatı hakkında fikir edinebilmek çok önemlidir.  Bu nedenle birçok kişi kendisi uğraşmak yerine yardımcı bir ekiple görüşmeyi tercih etmektedir. Herhangi bir aracı firma ile görüşme yapmak, süreç boyunca yalnız olmamak anlamına gelmektedir. Bu bakımdan kişisel başvurularla beraber firmalı başvurular da iyi fikirdir.

Etiyopya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Etiyopya vizesine ne zaman başvuru yaptığınız önemlidir. Özel gün ve haftalarda, yoğun tatil süreçlerinde vize için başvuru yapan kişi biraz daha uzun süre beklemek zorunda kalmaktadır. Bununla beraber vizeyi almak isteyen kişi boş bir zamanda adım atarsa en geç 10 iş günü içerisinde istediği vizeyi almış olacaktır.

Etiyopya vizesini alabilmek için ideal süreç 7 ila 10 iş günüdür. Bu dönem arasında kolayca vizenizi teslim alabilirsiniz.

etiyopya-vizesi-islemleri

Etiyopya Vize Ücreti

Etiyopya’ya giderken hangi vize türünü aldığınız önemlidir çünkü vize türüne göre fiyatlandırma yapılmaktadır. Bu fiyatlandırmadan ilki turistik vize ile ilgilidir. Bahsi geçen fiyatlandırmalar her yıl düzenli olarak değişkenlik göstermektedir. Her yıl yeni bir güncelleme ile artmakta ya da azalmaktadır. Bununla beraber KDV ve kargo ücretinin ekleneceği de akıllardan çıkarılmamalıdır.