Whatsapp Destek Hattı

Finlandiya Vizesi

Finlandiya vizesi işlemleri, Finlandiya vizesi ücreti nedir?, Finlandiya gerekli evraklar nelerdir?, Finlandiya vizesi nasıl alınır?, Finlandiya vizesi için online başvuru yapın

Whatsapp ile bilgi al

Finlandiya ülkesi Avrupa Birliği ile Schengen grubuna üye olan bir ülke olup ülkeye vize alınarak seyahat edilebilinmektedir. Türkiye Cumhuriyeti devletine de vize uygulaması olan Finlandiya ülkesi, ülkesine çeşitli sebepler ile seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Finlandiya vizesi alma şartı oluşturmuştur. Finlandiya vizesi almak isten T.C vatandaşları diğer ülke bireyleri gibi Finlandiya Büyükelçiliği’nin veya Finlandiya Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği vize merkezlerine başvuru yapabilmektedirler.

Dünya’daki birçok ülkeninde uyguladığı vize işlemleri Finlandiya ülkesinin vize işlemlerinde de benzer şekilde yürütülmektedir. Yetkili vize merkezlerinin vize başvuruları için istediği gerekli evrakların tamamen doğru ve eksiksiz şekilde getirilmesi ile vize başvuruları gerçekleştirilmektedir. Vize başvurularında ücretlendirme uygulaması Finlandiya vizesinde de yapılmaktadır.

 

İçindekiler

Finlandiya Vizesi Nasıl Alınır?

Finlandiya ülkesine çeşitli sebepler ile seyahat etmek isteyen bireyler vize sahibi olması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da üç aydan kısa süreli konaklamaları yahut seyahatleri için Umuma Mahsus Pasaport’da Finlandiya Schegen vizesi alma prosedürüne tabi tutulmakta ve prosedürler eksiksiz şekilde uygulanmaktadır. 90 günü aşmayan kısa süreli seyahatler için alınacak vize türü Schengen vize kategorisine girmektedir. Aynı zamanda üç aydan uzun sürecek ziyaretler içinde Schengen vizesi kapsamında oturma izni talep edilmektedir. Finlandiya turistik vizesi de Schengen vize kategorisinde yer almaktadır. Turistik vize kategorisinde talepte bulunacak bireylerin parmak izi prosedürünü gerçekleştirmeleri için vize başvuru merkezlerine şahsen gelmeleri gerekmektedir.

 

Finlandiya Vize Ücreti Ne Kadar?

Vize başvurularınızı gerçekleştirebileceğiniz Finlandiya Konsolosluğu’nun görevlendirdiği vize başvuru merkezi, başvurularınızda sizden ek hizmet bedeli talep etmektedir. Aynı zamanda vize almak için başvuru yapan bireyler randevu aldığı takdir de Finlandiya Büyükelçiliği yahut Finlandiya Konsolosluğu’nun yetkili bölümlerinde çalışma saatleri doğrultusunda vize başvurularını gerçekleştirmektedirler. Finlandiya turistik vize başvurulularında vize dosyası, ücret ödendikten sonra değerlendirmeye alınmaktadır. Ücretler ilgili vize hizmeti veren merkezlerde nakit olarak yahut kredi kartı ile ödenebilinmektedir.

Finlandiya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Finlandiya ülkesine tatil, iş, eğitim, turistik gezi gibi nedenlerle yapacağınız seyahatlerinizde vize sahibi olmanız gerekmektedir. Finlandiya turistik vize başvurularını Finlandiya diplomatik yetkililerinin yani Finlandiya Büyükelçiliği ve Finlandiya Konsolosluğu’nun yetki verdiği vize başvuru merkezleri ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Finlandiya turistik vize başvuruları için randevular vize merkezlerinde alınmalıdır ve aynı zamanda vize başvuru merkezlerinin sizden talep edeceği gerekli evraklar eksiksiz bir şekilde tamamlanmalıdır.

Finlandiya vize başvurularında sizden Finlandiya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olan başvuru formunu doldurmanız talep edilmektedir. Finlandiya vize başvuru formları genellikle İngilizce olarak hazırlanmaktadır. Bu doldurduğunuz vize başvuru formunda bulunan bilgileriniz ile diğer talep edilen evraklardaki bilgileriniz uymak zorundadır. Vize başvurlarınızda sizden biometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, seyahatinizin amacını kanıtlar gibi nitelikteki belgeler istenmekte ve bu belgeleri eksiksiz bir şekilde hazır etmeniz talep edilmektedir. Bu belgeler eksik bir şekilde olduğu yahut verilen bilgilerin gerçek ile uyuşmaması durumunda vize başvurusu değerlendirmeye alınmamaktadır.

Finlandiya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Finlandiya vize başvurularınızı sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmek için bireylerden istenen gerekli evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde hazır olması gerekmektedir. Vize başvurusunda gerekli olan evraklar; Finlandiya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olunan Finlandiya Schengen vize başvuru formu müracaat eden bireyler tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulması talep edilen başvuruda gerekli bir evraktır. Finlandiya vize başvurusunda gerekli olan pasaportların en az iki sayfası boş olması ve son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olması gerekmektedir. Vize başvurusunda istenen iki adet biometrik fotoğraf 35 x 45 mm olması gerekmektedir. Finlandiya Turistik Schegen vizesi için tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi de gerekli belge olarak temin edilmesi gerekmektedir.

 

Vize başvurusunda bulunan bireyin medeni halini ispat eden belge ile birlikte bireyin son üç aylık maaş bodroları, bağlı bulunduğu kuruma dair belge de istenilmektedir. Vize başvurusunda istenilen önemli evraklardan bir diğeri ise Finlandiya Turistik Schengen vize başvurusunda bulunacak kişinin vize talep dilekçesini hazırlamış olmasıdır. Bu dilekçe ile aynı önemi taşıyan seyahatinizin ne amaçlı yapıldığını bildiriren ve destekleyen belge de vize başvurusunda hazır bir şekilde bulundurmanız gereken bir evraktır. Finlandiya vizesi almak isteyen bireylerin getirmesi ve yanlarında hazır bulunması gereken belgeler kişi sayısı, öğrenci olma durumu, emekli olma durumu gibi durumlarda çeşitlilik göstermektedir.