Whatsapp Destek Hattı

Hırvatistan Vizesi

Hırvatistan vizesi işlemleri, Hırvatistan vizesi ücreti nedir?, Hırvatistan gerekli evraklar nelerdir?, Hırvatistan vizesi nasıl alınır?, Hırvatistan vizesi için online başvuru yapın

Whatsapp ile bilgi al

Hırvatistan’da 90 günden daha uzun süre ikamet etme kararı aldıysanız bunun için seyahat etme amacınıza göre vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Ülkeye Türkiye’den giden binlerce kişi gezip görmek için gitmektedir. Bununla beraber iş için Hırvatistan’ı tercih eden kişi sayısı da bir hayli fazladır. Bu nedenle vize başvurularınızda bu konuya özen göstermeniz tavsiye edilmektedir. Hırvatistan vizesi alırken dikkat etmeniz gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Vize işlemlerini başlatabilmek için yetkili kurumdan randevu alıp görüşmeye gitmeniz yeterli kabul edilmektedir. Bu noktadan sonrasında başvurularınız için gerekli evrakları derlemeniz ve teslim etmeniz istenmektedir. Sonrasında istediğiniz gibi vizenizi almanız mümkün olabilmektedir.

Hırvatistan, Avrupa Birliği’ne katılması nedeniyle 1 Nisan 2013 tarihinden itibaren umuma mahsus pasaport sahibi TC vatandaşlarına vize uygulamaya başlamıştır.

 • Hırvatistan vizesi  Schengen statüsüne sahip değildir. Hırvatistan vizesiyle Schengen ülkelerine giriş yapılamamaktadır. Ancak  Çok girişli Schengen vizeniz var ise  Hırvatistan’a giriş yapılabilmektedir.
 • Hırvatistan ; Bulgaristan, Güney Kıbrıs ve Romanya ulusal vize ve oturma iznine sahip olan vatandaşlarına vize muafiyeti uygulamaktadır.
 • YEŞİL ,GRİ  Pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü geçmeme şartıyla vizeden muaftır.

2013 yılının 1 Nisan tarihinde Avrupa Birliği ülkelerinden biri olarak kabul edilmiş olan Hırvatistan, dünyanın birçok noktasından misafir ağırlamaktadır. Popüler bir ülke olmasının yanında Hırvatistan’ın eşsiz güzelliklere sahip bir ülke olduğu da iyi bilinmektedir. Bu özellikleri sayesinde birçok kişinin merak ettiği ülkeler arasında kabul edilmektedir.

Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de Hırvatistan’a gitmek isteyen pek çok kişi bulunmaktadır. Ziyaret edebilmek için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini öğrenen bu kişiler, Hırvatistan’a zorlanmadan gidebilmektedirler. Bir Avrupa Birliği ülkesi olan Hırvatistan birtakım prosedürlere mecbur bırakmaktadır. Bu açıdan önce prosedürleri yerine getirip daha sonra seyahate çıkabilmek mümkün olmaktadır.

 

İçindekiler

Hırvatistan Vize İşlemleri

Hırvatistan vize isteyen ülkelerden bir tanesidir. Türkiye’de seyahat amacıyla Hırvatistan’ a gitmek gibi bir niyetiniz varsa önce vize prosedürlerini yerine getirmeli daha sonra istediğiniz gibi seyahatinizi gerçekleştirmelisiniz. Vize işlemlerini tamamlayabilmek için nereye hangi belgelerle başvuru yapmanız gerektiğini de öğrenmelisiniz.

Hırvatistan ülkesi bir Avrupa Birliği ülkesi olabilir fakat bir Schengen ülkesi değildir. Bu nedenle almış olduğunuz Hırvatistan vizesi ile hiçbir Schengen ülkesine giriş yapamayacağınızı unutmamalısınız. Bunun yanında sahip olduğunuz Schengen vizesi varsa o vizeyi kullanarak Hırvatistan’a girebilmeniz mümkün olmaktadır.

Hırvatistan’a Vize Muafiyeti Var mı?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Hırvatistan’a gitmeyi hayal eden kişiler, vize almak durumundadır. Alınan bu vizenin, muafiyet süresinden daha uzun süre kalacak olan kişiler için uygulandığı görülmektedir.

Yeşil, kırmızı ve gri pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 90 günden daha kısa süre ülkede kalacaklarsa vize almak zorunda değildirler. 90 günden daha uzun süre kalmayı düşünürlerse bu durumda vize alma mecburiyetleri bulunmaktadır. Vizelerini aldıktan sonra istedikleri gibi uzun süreli kalma planı yapabilmeleri mümkündür.

Hırvatistan Vize Türleri Nelerdir?

Hırvatistan’a gidecek olan kişiler ne için gittiklerini belirtmeyi ihmal etmemeliler. Bunun başvuru sürecinde kalacağınız günden göreceğiniz muameleye kadar etkili olabilecek bir detay olduğunu unutmamalısınız.

Hırvatistan vize türleri içerisinde en çok talep gören turistik vizedir. Türkiye’den çoğu zaman bu amaçla başvuru yapıldığı görülmektedir. Bununla beraber ticari vize ve ziyaret vizesi de çokça istenmektedir. Bu noktada unutulmaması gereken en önemli detaylardan biri de ziyaret vizesinin kan bağı gerektirmediğidir. Yalnızca akrabalarınızı değil arkadaşlarınızı da ziyaret vizesi ile ziyaret edebilirsiniz.

Kültürel, eğitim ve sportif faaliyetler için ayrılmış olan vize türü de ayrıca belirtilmektedir. Alabileceğiniz vize türlerinden bir diğeri tedavi amaçla alınacak sağlık vizesidir. Ayrıca transit vize ve resmi ziyaret vizeleri de sık sık talep edilen vize türleri arasında yerini almaktadır.

Hırvatistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hangi vize türünü alacağınıza karar verdikten sonra yetkili kuruma başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru sonrasında kurum sizden form doldurmanızı isteyecektir. Bu formada yer alan herhangi bir bilgiyi yanlış girmemeye ekstra özen göstermelisiniz çünkü inceleme sonucunda fark edilmesi, vizenizin reddedilmesi manasını taşımaktadır.

Gerektiği gibi doğru ve eksiksiz şekilde doldurduğunuz formu teslim etmeli ve sonrasında evraklarınızı toparlamalısınız. Evraklarda eksik olmaması da oldukça önemlidir çünkü sonrasında sürecin uzamasına neden olabilecek aksaklıklar yaşanabilmektedir.

Her şeyi teslim ettikten sonra başvuru sürecinizin onaylandığını ya da reddedildiğini size bildirmeleri mümkündür. Kısa süre içerisinde geri dönüş yapılacaktır.

Hırvatistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Hırvatistan vizesi için başvuru yaparken vize türüne göre değişen evraklar istemeleri muhtemeldir. Bunun yanında ana evraklar sabit ve ortak kabul edilmektedir. Kurum ekstra bir evrak talep ettiğinde tarafınıza bunu bildirecektir.
 • Vize için en önemli evraklardan biri pasaporttur. Pasaportta eksik yaprak olması ya da yapraklardan herhangi birinin yırtılması, onay almanıza engel kabul edilmektedir. Bununla beraber 10 yıldan daha eski olan pasaportların onay almadığı da unutulmamalıdır.
 • Vize için gereken evraklardan bir diğeri sağlık raporudur. Sağlık raporunuzla bulaşıcı herhangi bir hastalığa yakalanmış olduğunuz tespit edilirse ülkeye girmeniz mümkün olmayacaktır.
 • Vize için biometrik fotoğraf mecburiyeti de bulunmaktadır.
 • Hırvatistan seyahatinize ne zaman çıkacaksanız bunu gösteren bir uçak biletine de ihtiyacınız olacaktır. Uçak biletleri gidiş ve dönüş olmak üzere evrak dosyasında yerini almak durumundadır.
 • Hırvatistan’da nerede kalacağınızı gösteren rezervasyon belgelerini de ihmal etmemeniz gerekmektedir. Belgeler arasında bu evraklara da yer vermelisiniz.

 

Hırvatistan Vize Ücreti Ne Kadar?

Hırvatistan vizesi almak isteyen kişiler bunun için ayırmaları gereken bir ödenek olduğunu unutmamalılar. Bu konuda belli bir ödenek ayırmak son derece önemlidir çünkü aksi halde hiçbir şekilde vize onayı almak mümkün değildir. Hırvatistan için herhangi bir ücret söylemek doğru değildir çünkü vize ücretlerinde her yıl belirsiz bir değişim ortaya çıkmaktadır.

Kişinin vize ücreti bilgisini başvuru yapacağı zaman diliminde öğrenmesi son derece önemlidir. Önceki fiyat bilgisi üzerinden fikir edinebilmek pek de doğru olmayacaktır. Güncel ücretlendirme kurumun kendisince verilecektir.

Hırvatistan vize almak isteyen kişi her şeyin yolunda olması halinde 15 iş günü içerisinde vizesini alabilmektedir. Bu süreçte herhangi bir aksaklık ya da herhangi bir gecikme olması durumunda süreç 30 güne kadar uzayabilmektedir.

Hırvatistan vizesi alabilmek için 1 ay öncesinden başvuru yapmak büyük bir önem taşımaktadır. Resmi tatiller, bayramlar ya da iş yoğunluğunun fazla olduğu dönemler vize başvurularının gecikmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle vize almak için erken davranmak daha uygundur.

Hırvatistan Vize Başvurusunda Aracı Firma Kullanılır mı?

Aracı firma kullanma durumu özellikle vize, pasaport başvurularında çok yardımcı olmaktadır. Kişinin bu konuya ayıracak parası var ise tüm süreci firma üstlenip kısa sürede sonuçlandırabilmektedir. Bu bakımdan firmaların, iş yükünü azalttığı ve büyük oranda yardımcı olduğu bilinen bir gerçektir. Üstelik evrak koşuşturmacası, resmi kurumlarda bekleme sıkıntısı tamamıyla firmaların üstlendiği görevler arasında yer almaktadır.

Hırvatistan İŞVEREN VİZESİ


 • 6 Aylık Geçerliliği olan Pasaport
 • Vize Başvuru Formu ve Taahhütname
 • Seyahat Amacını Açıklayan Şahsi Dilekçe​
 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi T.C Kimlik Numarası Yazılı)
 • ​2 Adet Biometrik Fotoğraf ( Yeni Çekilmiş)
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Yeni Tarihli ve Anne Baba Bilgilerini de İçeren)
 • Gidiş-Dönüş Uçak Rezervasyonu ve Otel Rezervasyonu
 • Seyahat Masraflarına Dair Belgeler ​
 • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi
 • Mesleki Belgeler