Whatsapp Destek Hattı

İsveç Vizesi

İsveç vizesi işlemleri, İsveç vizesi ücreti nedir?, İsveç gerekli evraklar nelerdir?, İsveç vizesi nasıl alınır?, İsveç vizesi için online başvuru yapın

Whatsapp ile bilgi al

Dünya’da bulunan birçok ülkeye seyahatlerde vize uygulaması yapılmaktadır. Vize uygulamalarının yapılmasının en temel etkeni ülke girişlerinde güvenliği ve bireylere ait bilgileri doğru bir şekilde elde etmektir. Bu vize uygulaması yapılan ülkelerden birisi de İsveç’tir. İşte İsveç vizesi alma şartları..

İçindekiler

İsveç Vizesi

İsveç vizesi almak isteyen kişiler ülkemizde 4 farklı şehirde bulunan merkezlerden başvurularını yapabilmektedirler. Bu merkezler randevu esasına göre çalışmakta olup önceden randevu almak ve tam saatinde orada bulunmak gerekmektedir. Randevular telefon ile veya resmi internet sitelerinden alınabilmektedir. Vize başvurusunda seyahat amacı net olarak belirtilmelidir ve aynı zamanda önceden resmi makamlardan temin edilmiş olan formlar eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olmalıdır.  Başvuru sonuçları internet sitelerinden takip edilebilmekte ve net sonucu ancak kişiler kendilerine verilmiş olan beyaz fişler ile merkezlere giderek öğrenebilmektedirler.

İsveç Vizesi Ankara

Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan İsveç vize başvuru merkezi hafta için 08:30 – 18:00 saatleri ile cumartesi günü 10:00 ile 14:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Alınan randevular ile bu merkeze başvurularını yapan kişiler tüm başvuru işlemlerini tamamlayabilmektedirler. Merkezde bulunan yetkililer herkese vize başvuruları veya benzeri konular hakkında yardımcı olmaktadırlar. İsveç vizesi almak isteyen Türkiye vatandaşları hangi şehirde yaşarlarsa yaşasınlar Ankara vize merkezi aracılığı ile başvurularını yapabilmektedirler. Yapılan başvuruların sonuçlarını merkeze gelerek öğrenebilen vatandaşlar aynı zamanda başvuruları onaylandığı takdirde yine Ankara vize merkezine gelerek kendilerine ait olan pasaportları şahsen alabilmektedirler.

 

İsveç Vizesi Kaç Günde Alınır?

Birçok farklı kriterde detaylı incelemelerin yapıldığı İsveç vize başvurularında net sonuçlar ortalama olarak 5 veya 7 gün gibi süreler içinde belli olmaktadır. Başvurularını yapan ve tüm bilgileri ile evraklarını eksiksiz bir şekilde tamamlayan vatandaşlar başvuru sonuçlarını internet sitelerinden takip edebilirken net sonuçları ancak başvuru sırasında kendilerine verilmiş olan beyaz fişler ile başvuru merkezlerini ziyaret ederek öğrenebilmektedirler. Yapılan incelemelerde İsveç ziyareti için herhangi bir engelleri olmayan kişiler kısa zaman içinde olumlu yanıtlar almaktadırlar. Özellikle daha önce yaptıkları başka vize başvurularında parmak izi vermiş olan kişiler başvurularını aracı kurumlar ile de yapabilmektedirler. Sonuçların belli olma süreleri yapılan incelemelerde herhangi bir sorun yaşanmamasına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

 

İsveç Vizesi Schengen mi?

İsveç vizesi almak isteyen kişilerin en çok merak ettikleri soruların başında İsveç vizesinin Schengen vizesi olup olmadığı gelmektedir. İsveç Schengen bölgesinde yer alan 26 ülkeden biri olduğu için Türk vatandaşlarına verilmekte olan vize de Schengen vizesidir. Doğal olarak vatandaşlar bu vizeyi aldıkları takdirde bu bölgede yer alan 26 ülkeye seyahat edebilmektedirler. Bu vizelerin çıkış süreleri 5 ile 7 iş günü arasında değişmektedir. Ancak yapılan incelemelerde sorun çıkması veya merkezlerin ek mülakat taleplerine bağlı olarak bu süre değişebilmektedir. Bu sebeple başvuru yapacak olan kişilerin bu esasları göz önünde bulundurmaları önerilmektedir.

 

İsveç Vize Ücreti

Bunun yanında başvuru sırasında gerek olduğu takdirde fotoğraf, fotokopi, kurye, erken başvuru, sms ile bilgilendirilme, çıktı alma ve başvuru formlarının temini gibi hizmetler içinde bazı bedeller talep edilebilmektedir. İsveç vize başvurusu yapacak olan kişilerin bu bedeller hakkında bilgilerinin olması ve tedarikli gelinmesi işlemlerin daha hızlı ilerlemesini sağlayabilmektedir. Bu konular hakkında gerekli bilgileri resmi kurumların internet sitelerinden veya telefon ile danışma hizmetlerinden almak mümkündür.

 

İsveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İsveç vizesi almak isteyen kişiler için gerekli olarak evraklar; pasaport, başvuru formu, taahhütname, vize talep dilekçesi, SGK işe giriş belgesi, SGK hizmet dökümü, ticaret ve sanayi odası kaydı, orijinal faaliyet belgesi, vergi levhası kopyası, resmi gazete ilanı kopyası, imza sirküleri kopyası, 2 adet biometrik fotoğraf, maaş bordrosu, tapu ve araç ruhsat fotokopileri, banka hesap cüzdanı fotokopileri, nüfus cüzdanı fotokopisi, seyahat sağlık sigortası poliçesi ve vukuatlı nüfus kayıt örneğidir. Bu belgeleri temin eden kişiler vize başvurularını kısa zaman içinde tamamlayarak başvurularının sonuçlarını beklemeye başlayabilmektedirler. Tabi bu belgeler kişilerin statülerine veya uyruklarına göre farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple vatandaşlar vize başvurularını yapmadan önce mutlaka bulundukları kategorinin gerektirdiği evrakları öğrenmek için internet sitelerinden veya vize başvuru merkezi danışma hatlarından gerekli bilgileri almalıdırlar.

    Vize Bilgi Formu