Whatsapp Destek Hattı

Portekiz Vizesi

Portekiz vizesi işlemleri, Portekiz vizesi ücreti nedir?, Portekiz gerekli evraklar nelerdir?, Portekiz vizesi nasıl alınır?, Portekiz vizesi için online başvuru yapın

Whatsapp ile bilgi al

Türkiye’ den yapılacak seyahatlerde vize uygulaması bulunan ülkelerden olan Portekiz’ e seyahat için öncelikle vize başvurusunda bulunulmalıdır. Portekiz’ e yapılacak seyahatler için gerekli olan vizeye yapılacak başvurularda mutlaka başvuruların seyahatin niteliğine uygun olması gerekiyor. Portekiz vizesi almak isteyenler için yapacakları seyahatlerin niteliğine ve seyahatin gereksinimlerine göre farklı vize sınıflandırmaları sunuluyor.

portekiz vize basvuru ankara

portekiz vize islemleri

Portekiz’ in uyguladığı vize tipleri;

Portekiz turistik vizesi,

Portekiz aile ziyaret vizesi,

Portekiz ticari vizesi,

Portekiz oturma vizesi,

Portekiz çalışması vizesi

 

Şeklinde sınıflara sahiptir. Bu doğrultuda da Portekiz seyahatinin niteliğinin bu vize tiplerinden hangisine uygun ise o vize tipi için vize başvurusunda bulunulmalıdır. Yeşil ve gri pasaport sahibi olan kişilerin vize almasına gerek olmadan seyahatlerini doğrudan yapabilmeleri mümkün iken bordo pasaporta sahip olan kişilerin Portekiz’ e yapacakları 90 günden az süreli seyahatleri için Portekiz Schengen vizesi başvurusunda bulunması gerekiyor. Çünkü Portekiz, Avrupa genelinde uygulanan Schengen üyesi ülkelerden birisidir.

Yani Portekiz Schengen vizesini alarak, diğer Schengen üyelerini de seyahat edebilme imkanına sahip olunabiliyor.Schengen’ e üye ülkelerden birisi olması nedeni ile Portekiz’ den başlayarak, tüm Schengen üyesi ülkeleri seyahat edebilme imkanı Portekiz Schengen vizesinin alımı ile mümkündür. Ancak Portekiz’ den başka bir Schengen ülkesine seyahat ederken mutlaka pasaportun kişinin yanında bulunması gerekir.

Portekiz vizesi şahsi müracaat istemektedir. Acentemiz danışmanlık ve başvuru işlemleri takip etmektedir.

Portekiz’ e gidebilmek için alınacak Portekiz vize ile ilgili olarak Türkiye’ de özel bir uygulama bulunuyor. Türkiye’ de Portekiz Büyükelçiliği ve Macaristan Büyükelçiliği arasında yapılan özel anlaşma doğrultusunda İstanbul ve çevre illerinde gerçekleştirilecek Portekiz vize başvuruları Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile gerçekleştirilebiliyor. Bununla birlikte Portekiz vizesi işlemleri sırasında hazırlanmış olan evrakların ‘Türkçe-İngilizce’ tercümesinin yapılması gerekiyor. Bu tercümenin hazırlanmış olan Türkçe evraklar ile birlikte konsolosluğa teslim edilmesi gerekiyor.

Yapılacak vize başvuru işlemleri sırasında parmak izi işlemi de uygulanmaktadır. Konsolosluk tarafından gerçekleştirilen bu işlemde kişinin tüm parmaklarının izi kayıt altına alınmaktadır. Gizlilik yasası çerçevesinde uygulanan bu işlem temel olarak Portekiz vize müracaatları sırasında ‘Vize Bilgi Sistemi’ yani ‘Visa Information System-VIS’ uygulaması kullanılıyor. Zaten günümüzde yurtdışı seyahatleri gerçekleştiren kişiler, pek çok ülke için vize alımı sırasında bu parmak izi alım işlemleri ile karşı karşıya kalmıştır. Tüm dünyada kimlik sahteciliğinin önüne geçilebilmesi hedefi ile başlatılan VIS biyometrik uygulaması ile ilgili tüm veriler parmak izi merkezlerinde tespit ediliyor.

 

Portekiz Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Portekiz’e seyahat edebilmek için alınması gereken Portekiz vizesinin alımı sırasında belirli evraklar doğal olarak talep ediliyor. Portekiz vize evrakları arasında,

En az 3 ay süresi bulunan pasaport,

Nüfus cüzdanı,

Seyahat sağlık sigortası (30 Euro teminatlı),

Portekiz vize başvuru formu (konsolosluk sitesinden online olarak alınabilir),

Biyometrik fotoğraf,

Portekiz’de konaklama evrakları (Otel rezervasyon bilgileri vs.),

Son 3 aya ait banka hesap dökümü (15 günlük seyahatlerde minimum banka hesabı 15 bin TL olmalı),

Son 3 aya ait maaş bordrosu,

Güncel tarihli şirket evrakları/SGK işe giriş bildirgesi veya barkodlu 4A hizmet dökümü/Şirket yazısı (çalışanlar için),

Barkodlu 4B hizmet dökümü/güncel tarihli şirket evrakları/Güncel tarihli banka hesap özeti/Nüfuz cüzdanı fotokopisi/Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (şirket sahipleri için),

Öğrenci belgesi/kabul mektubu (öğrenciler için),

Emeklilik belgesi/emekli maaşının yattığı son 3 aya ait banka hesap dökümü (emekliler için),

 

Şeklindedir. Bu vize evrakları hazırlanarak, İstanbul ve çevre illerinde Macaristan Başkonsolosluğu’na, diğer illerde mevcut en yakın Portekiz Konsolosluğu’na başvuru gerçekleştirilmesi gerekir.

portekiz vize takibi ankarA

portekiz seyahat

Portekiz Vize Ücreti Ne Kadar?

Vize işlemlerinde her ülke tarafından farklı vize ücretlendirmeleri uygulanıyor. Buna göre Portekiz Schengen vizesi için Euro olarak talep edilmektedir. . Söz konusu ücretler Portekiz Konsolosluğu Vize Bölümü tarafından tahsil ediliyor.

Portekiz Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Portekiz’e yapılacak seyahatlerde vize alımı sırasında en fazla merak edilen konulardan birisi de Portekiz vizesi ne kadar sürede çıkar konusu oluyor. Portekiz seyahati için yapılan vize başvuru süreci evrakların doğru ve hatasız şekilde hazırlanarak başlatılması durumunda temel olarak 10 gün ile 15 gün arasında değişkenlik göstermektedir. Vize başvuruları sırasında hem Türkiye hem de Portekiz resmi tatil günlerini dikkate almak çok önemlidir. Aksi halde süre uzamaları ile karşı karşıya sürpriz şekilde kalınabilir.